Še letos obvezna vzpostavitev sistema upravljanja z energijo v vseh javnih zgradbah!

V Sloveniji je bila sprejeta nova Uredba o upravljanju z energijo v javnem sektorju, ki nalaga vsem javnim zavodom z uporabno površino nad 250 m2 skrajni rok vzpostavitve sistema upravljanja z energijo – 31. december 2017.

V Uredbi so definirani zadevni objekti: »stavbe in posamezni deli, ki so v lasti RS ali samoupravne lokalne skupnosti in v uporabi državnih organov, samoupravnih lokalnih skupnosti, javnih zavodov, javnih gospodarskih zavodov, javnih skladov, javnih agencij in ustanov, katerih ustanovitelj je RS ali samoupravna lokalna skupnost.«

Ob uvedbi oz. vzpostavitvi sistema se je potrebno zavedati, da energetsko upravljanje stavb ni samo energetsko knjigovodstvo, zato je nujno, da se upravljavci javnih stavb seznanijo s širšimi zakonskimi obvezami in smernicami za večjo energetsko učinkovitost stavb.

Poleg energetskega knjigovodstva gre za ukrepe monitoringa, avtomatizacije stavb, uvajanja standardov stalne optimizacije sistemov in zagotavljanja bivalnega ugodja v stavbah.

Vsebine sistema upravljanja z energijo po novi Uredbi so predvsem:

  • izvajanje energetskega knjigovodstva,
  • določitev in izvajanje ukrepov za povečanje energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije,
  • poročanje odgovorni osebi zavezanca o rabi energije, s tem povezanimi stroški in izvajanju ukrepov iz prejšnje alineje,
  • ukrepi za povečanje energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije,
  • obvezne meritve energije in minimalne zahteve za vzpostavitev sistema upravljanja za energijo.

Da se ob vzpostavitvi sistema izognete vsem dilemam in vprašanjem, vas vabimo na odlično dvomodularno usposabljanje »Učinkovito energetsko upravljanje zgradb v skladu z Uredbo o upravljanju z energijo v javnem sektorju«. 1. Modul; »Energetsko knjigovodstvo«, bo potekal  7. septembra 2017, medtem ko bo 2. Modul; »Energetsko upravljanje stavb«, potekal 14. septembra 2017.

V okviru usposabljanja boste osvojili praktična znanja, spoznali pojme in terminologijo s področja trajnostne energetike, energetskega knjigovodstva, osnovne in specializirane aktivnosti energetskih upraviteljev in osnovne merilne metode s področja merjenja porabe energije ter bivalnega ugodja (mikroklima, srednja osvetljenost prostorov, merjenje koncentracije plina radona in formaldehidov …). Da bo usposabljanje še bolj zanimivo in koristno, si boste udeleženci sami kreirali račun v brezplačni spletni aplikaciji za energetsko knjigovodstvo, ki vam bo ostala v trajno last, prav tako pa boste na usposabljanju lahko vnesli zahtevane letne podatke za zgradbe. Skupaj bomo opravili tudi obvezo za energetsko knjigovodstvo za preteklo leto.

Več o usposabljanju si preberite tukaj.

info@agencija-poti.si | 01 511 39 21 | Spletna stran

V Agenciji POTI, izobraževalni, svetovalni in založniški družbi, smo si v 20-ih letih delovanja pridobili obilo znanja in izkušenj na področju izvajanja izobraževalnih programov. Sodelujemo z izkušenimi predavatelji, ki so predvsem strokovnjaki iz prakse.

Prejšnji članekSofinanciranje malih vetrnih elektrarn
Naslednji članekREAM: 7 nasvetov za nakup klimatske naprave
info@agencija-poti.si | 01 511 39 21 | Spletna stran

V Agenciji POTI, izobraževalni, svetovalni in založniški družbi, smo si v 20-ih letih delovanja pridobili obilo znanja in izkušenj na področju izvajanja izobraževalnih programov. Sodelujemo z izkušenimi predavatelji, ki so predvsem strokovnjaki iz prakse.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.