Decentralno prezračevanje = prezračevanje prihodnosti

Prodaja decentralnih prezračevalnih sistemov z rekuperacijo je od leta 2014 do leta 2018 narasla za dobrih 60 odstotkov in se približuje vrednosti 100 milijonov evrov oziroma 200.00 vgrajenih sistemov na letni ravni. Podatki nemške agencije za raziskovanje trga IC (Intercconnection Consulting), ki natančno spremlja podatke o prodaji prezračevalnih sistemov za bivalne prostore v Nemčiji, Avstriji in Švici, pa napovedujejo trend rasti tudi do leta 2021.

V primerjavi s centralnimi prezračevalnimi sistemi delež decentralnih strmo narašča že od leta 2010 in leta 2018 je bil skupni delež centralnih sistemov le še 39-odstoten, vse drugo so pokrivali decentralni sistemi – približno polovica teh je z rekuperacijo, približno polovica pa je higrosenzibilnih sistemov. »Po ocenah strokovnjakov s področja nizkoenergijskih rešitev iz nemške zbornice za gradbeništvo je pričakovati, da bo delež centralnih sistemov do leta 2025 v Nemčiji padel pod deset odstotkov,« pravi Michael Mercher, tehnični direktor skupine Lunos.

Prezračevanje ne glede na letni čas

Prezračevanje našega doma mora delovati približno tako, kot poteka dihanje pri človeku. Zrak se preprosto izrabi, koncentracija ogljikovega dioksida v primerjavi s kisikom se dvigne in treba ga je zamenjati. »Ta proces pa mora potekati neprekinjeno, ne glede na letni čas,« poudarja Michael Mercher. Po njegovih besedah je optimalna rešitev za prezračevanje bivalnih prostorov – tako v novogradnjah kot tudi v obstoječih objektih – vgradnja decentralnega prezračevalnega sistema, ki poskrbi, da so izmenjave zraka kontrolirane (ne preveč in ne premalo), da pri tem ne izgubljamo dragocene energije in tako poskrbimo za zdravje stanovalcev in objekta. Vse enote decentralnega sistema so med seboj povezane in medsebojno komunicirajo, zato vgradnja prezračevalnih kanalov ni potrebna. Zrak se dovaja skozi čiste prostore in se odvaja iz umazanih. Vse poteka avtomatsko glede na vlago in temperaturo v prostorih.

Energijsko najbolj učinkovit je sistem z rekuperacijo, ki izkorišča toploto izrabljenega zraka, lahko pa izberemo higrosenzibilni sistem, pri katerem zraka ne dogrevamo. Poleg ustrezneizmenjave zraka brez toplotnih izgub sistem poskrbi tudi za ustrezno vlažnost v prostoru. Prav tako ves zrak prefiltrira, odpravi kondenz na oknih in zagotovi primerno mikroklimo.

Preprosto vzdrževanje

Vzdrževanje decentralnega prezračevalnega sistema je preprosto. Priporočljivo je pogostejše splakovanje trajnih filtrov (na dva meseca), kadar je onesnaženost zunanjega zraka večja – filtre preprosto speremo pod tekočo vodo in vstavimo nazaj v prezračevalni element. Življenjska doba trajnih filtrov je približno pet let. Po tem času jih je treba zamenjati.

Če smo se odločili za posebne filtre z dodatno zaščito, ki zadržijo do 98 odstotkov vseh umazanih delcev, pa jih je treba menjati na približno tri mesece, če živimo v mestu, oziroma na šest mesecev, če živimo v primestju ali na podeželju.

info@lunos.si | 01 620 43 00 | Spletna stran

Specialisti za prezračevanje. LUNOS je mnogo več kot le običajno prezračevanje.

Prejšnji članekNovi tlakovec Arezzo v barvi MIX Terano
Naslednji članek58. sejem Dom – vse za gradnjo in prenovo
info@lunos.si | 01 620 43 00 | Spletna stran

Specialisti za prezračevanje. LUNOS je mnogo več kot le običajno prezračevanje.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.