Ščitnica proizvaja hormone, ki vplivajo na skoraj vse organe v telesu, od srčnega utripa in telesne temperature do prebave, uravnavanja metabolizma, razpoloženja, spanja, koncentracije, dihanja, suhosti kože in še več.
Če ščitnica deluje pravilno, sprošča v krvni obtok hormone, kot sta trijodtironin (T3) in tiroksin (T4), zelo pogosto pa pride do neravnovesja, ker proizvaja preveč ali premalo hormonov. Vzrok so lahko bolezni, kot so hipotiroidizem, Hashimotova bolezen … Hipotiroidizem je sindrom počasnega metabolizma, ki nastane kot posledica oslabitve delovanja ščitnice. Pri tej bolezni ščitnica ne zmore več sintetizirati in izločati zadostne količine hormonov T4 in T3, ki ju telo potrebuje za vzdrževanje redne presnovne aktivnosti. Ščitnična hormona T4 in T3 sta namreč ena najpomembnejših in zagotovo najmočnejših regulatorjev presnove skoraj vseh tkiv in organov v našem telesu. Vsi pogosti simptomi kliničnega hipotiroidizma so povezani s hipometabolizmom. Najpogostejši so utrujenost, letargija, izguba koncentracije, zaspanost, počasna prebava, otekanje obraza in okončin, izpadanje las in pridobivanje telesne teže.
Ker ta ščitnica vpliva na številne funkcije telesa, je pomembno, da uživate hranljivo hrano, ki jo ohranja zdravo. Dietetiki in nutricionisti so našteli, katera živila lahko izboljšajo zdravje ščitnice, pa tudi, kateri hrani se je najbolje izogibati.
Brazilski oreh
Ščitnica obožuje in porablja veliko selena, najdemo pa ga v brazilskih oreščkih. Vendar pazite na količine! Brazilski orehi so zelo okusni in hranljivi. Vsebujejo velik delež maščobe, vendar jih je najbolje hraniti v hladilniku, da se ne pokvarijo. 28-gramska porcija brazilskih orehov vsebuje 185 kalorij, štiri grame beljakovin, tri grame ogljikovih hidratov in dva grama vlaknin (kar je 8 odstotkov RDA) ter zagotavlja 5 odstotkov RDA kalcija in 4 odstotke železa.
Bodite previdni pri njihovem uživanju, saj vsebujejo več selena kot katera koli druga hrana. Delež trdnih elementov v sledovih je tako visok, da se lahko zastrupite, če jih uživate pogosto. Če občasno zaužijete majhno količino, so brazilski orehi dober vir hranil, vitaminov in nenasičenih maščob.
Pomanjkanje selena pa lahko povzroči anksiozne motnje, astmo, depresijo, bolezni srca, revmatoidni artritis …
Jajca
Jajca, ki so odličen vir vitamina B12, so odlična hrana za ščitnico. Vsebujejo tudi selen, jod in tirozin, esencialno aminokislino, ki je gradnik ščitničnih hormonov.
Govedina
Goveje meso ni samo odličen vir beljakovin, železa in vitamina B12, ampak je tudi odličen način, da dobite odmerek cinka. Po študiji iz leta 2023, objavljeni v Frontiers in Endocrinology, je cink, ki je esencialni mineral, pomaga pri boju proti okužbam, gradi DNK in ima pomembno vlogo pri zdravju ščitnice.
Listnata, zelena zelenjava
Listnata zelena zelenjava je bogata z antioksidanti in vitamini skupine B. Obstaja osem različnih vitaminov skupine B, zelena listnata zelenjava, kot je špinača, pa jih vsebuje skoraj vse.Antioksidanti pomagajo zaščititi ščitnico pred oksidativnim stresom, vitamini skupine B pa igrajo vlogo pri energetski presnovi in delovanju ščitnice.
Najslabša hrana za ščitnico
Soja
Sojina živila, kot so tofu sir, edamame in sojino mleko, imajo številne koristi za zdravje. Vendar pa sojina živila lahko vplivajo na zdravila za ščitnico, ki se uporabljajo za zdravljenje hipotiroidizma.
Zato je priporočljivo, da sojo zaužijete vsaj eno uro po zaužitju zdravila, s čimer imate v telesu dovolj časa, da zdravilo v celoti absorbira.
Kofein
Kava in druge pijače s kofeinom, kot so energijske pijače in čaj, lahko poslabšajo nekatere simptome hipertiroidizma ter povzročijo tesnobo in hiter srčni utrip. Surova zelenjava iz družine križnic, kot so brokoli, cvetača, zelena zelenjava, ohrovt in zelje, vsebuje goitrogene, ki lahko vplivajo na delovanje ščitnice. Kuhanje te zelenjave pomaga zmanjšati goitrogene in je boljša možnost za tiste s hipotiroidizmom.
Živila, bogata z dodanim sladkorjem
Obstaja povezava med sladkorno boleznijo in motnjami ščitnice, piše v pregledu, objavljenem v Diabetes & Metabolism Journal 2022, zato je pomembno, da se izogibate hrani, ki povzroča spremembe ravni sladkorja v krvi.
Transmaščobe lahko najdemo v živilih, kot so pokovka v mikrovalovni pečici, ohlajeno testo, ocvrta hrana, margarina in komercialni prigrizki. Vplivajo na način komunikacije med možgani in ščitnico. Zato lahko mnogi, ki jih uživajo, trpijo za možgansko meglo in drugimi kognitivnimi težavami.
Urednik portala MojPrihranek