Različni načini prezračevanja

Prezračevanje je izmenjava odtočnega zraka z zunanjim zrakom v prostorih in doseganje njegove čistosti ter s tem povezanega ugodja oseb v prostorih. Zrak v prostoru mora biti svež in prijeten, brez vonjav in ne sme ogrožati zdravja ljudi v prostoru. Prezračevalni sistem mora zagotoviti zahtevano izmenjavo zraka oziroma učinkovito prezračevanje ob najmanjši izgubi toplote/hladu prezračevanega prostora in stavbe.

Ko govorimo o prezračevanju se vsi zavedamo, da je le to potrebno, moramo pa se tudi zavedati, da obstaja veliko načinov prezračevanja, ki se med seboj ločijo glede na: kvaliteto, vpliv na prostor, kontrolo in energijske izgube. Tako v grobem ločimo naravno prezračevanje (odpiranje oken) in prisilno prezračevanje (podtlačno prezračevanje, prezračevanje z lokalnimi rekuperatorji toplote ali centralno prezračevanje z rekuperacijo toplote).

Odpiranje oken
Ker je sodobna hiša precej zrakotesna (želimo si namreč čim manj nekontroliranih temperaturnih izgub), je odpiranje oken edina izbira, ki jo imamo, če nimamo nobenega drugega načina prezračevanja. Za kvalitetno prezračenost prostorov (odvod vonjav in vlage ter oskrba s svežim zrakom) je potrebno v prostoru, ki ga želimo prezračiti odpreti okno vsako uro vsaj za 5 minut. Jasno pa je, da tega ne počnemo po celi hiši, temveč le lokalno. Prav tako je jasno, da to ne moremo početi ves čas našega bivanja v hiši. Gotovo je, da tega ne bomo izvajali ponoči ko spimo, sicer pa tudi takrat potrebujemo svež zrak, da se dobro naspimo in spočijemo. Odprto okno predstavlja tveganje za vdor vlage, raznih žuželk in mrčesa, prahu, hrupa in energijske izgube. Slednje predstavljajo (samo v zimskem času) do 60 % vse vložene energije za ogrevanje. Nakup oken, ki imajo prezračevanju namenjene odprtine v okenskem okvirju, žal reši le nekaj od naštetih problemov, še vedno pa ostanejo energijske izgube, lokalni efekt prezračevanja in dejstvo, da so takšna okna dražja.

Uporaba ventilatorja in podtlačno prezračevanje
Odvodni ventilator v sodobni hiši zaradi že omenjene zrakotesnosti izgublja pomen, če ne uredimo ustreznega dovoda zraka. Enako je tudi s kuhinjsko napo, ki ima odvod na prosto, saj bo zaradi gradnje podtlaka v objektu delovala le, če odpremo okno. V ta namen se vse bolj uporabljajo obtočne nape, ki zrak filtrirajo in ga vračajo nazaj v prostor in ne vplivajo na tlačne razlike v objektu. Prezračevanje z odvodnim ventilatorjem je možno nadgraditi po principu podtlačnega prezračevanja, kamor dovajamo zrak v čiste prostore (spalnica, dnevna in otroška soba, kabinet) preko bolj ali manj dovršenega stenskega preboja. Ta je namreč lahko opremljen z dušilcem zvoka, filtrom in termostatskim ventilom, ki spreminja količine dovedenega zraka glede na temperaturo in preprečuje vdor velikih količin hladnega zraka, ko je zunaj najbolj hladno. Tak sistem že deluje na celotni objekt sistemsko, dovaja sveži zrak v prostore, kjer je ta najbolj potreben in odvaja vlago in neprijetne vonjave tam kjer se ustvarjajo, obenem pa ne predstavlja velike investicije ob vgradnji. Vendar pa tak sistem še vedno ne odpravi energetskih izgub s prezračevanjem.
 
Lokalne in centralne prezračevalne naprave s povratkom toplote
Prezračevalne naprave z izmenjevalcem toplote so edine od naštetih, ki tudi zmanjšujejo prezračevalne energijske izgube. Sodobni rekuperatorji, kot jih tudi imenujemo, vračajo že 90 % in več toplote iz odpadnega v dovodni zrak. Na ta način ne vplivajo le na strošek ogrevanja, temveč tudi na bivalno ugodje, saj se dovedeni zrak temperaturno skoraj ne razlikuje od notranjega, obenem pa se ta povsem zamenja, kar je tudi namen prezračevanja. Lokalni rekuperatorji imajo to slabost, da delujejo le na prostor kjer so vgrajeni, hkrati pa so precej dragi. Edina prava, najbolj kvalitetna in celovita rešitev je centralno sistemsko prezračevanje vseh prostorov hiše s povratkom toplote. Na ta način lahko dovedete svež zrak po antistatičnih in antibakterijskih ceveh brez vpliva na kvaliteto zraka, hkrati pa se zrak prefiltrira (odstranite lahko tudi cvetni prah), razvlaži in pogreje z odpadnim zrakom. Za montažne hiše in manjše poslovne prostore, kjer je lahko odstotek relativne zračne vlage v zimskem času precej nizek, je možno namesto klasičnega ploščnega izmenjevalca, ki vrača le toploto, uporabiti entalpijski izmenjevalec, ki poleg toplote vrača tudi do 60% vlage iz odpadnega zraka.

Podjetje KLIVENT d.o.o. je bilo ustanovljeno v začetku leta 2006, vendar smo zaposleni v njem več let uspešno delovali na področju prezračevanja. Z izkušnjami ki smo si jih nabrali v tem času Vam lahko pomagamo in svetujemo pri izdelavi Vašega prezračevalnega sistema.
www.klivent.si | info@klivent.si | 031 830 600 | Gorenjska cesta 6, 1215

Prejšnji članekLumar z Univerzo Princeton v Benetkah
Naslednji članekTreniranje varčne vožnje s sistemom slovenskega proizvajalca

Podjetje KLIVENT d.o.o. je bilo ustanovljeno v začetku leta 2006, vendar smo zaposleni v njem več let uspešno delovali na področju prezračevanja. Z izkušnjami ki smo si jih nabrali v tem času Vam lahko pomagamo in svetujemo pri izdelavi Vašega prezračevalnega sistema.
www.klivent.si | info@klivent.si | 031 830 600 | Gorenjska cesta 6, 1215

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.