
Klopi so majhni, a zelo vztrajni zajedavci, ki se skrivajo v nizkem rastju in senčnih krajih, kjer pogosto preživljamo čas, kar jih naredi za pogoste nezaželene sopotnike med sprehodi in bivanjem v naravi. Zaradi njihove sposobnosti prenašanja nevarnih bolezni je pomembno, da se ustrezno zaščitimo z oblačili, ki preprečujejo neposreden stik in zmanjšujejo tveganje ugriza. V nadaljevanju izveste, kako se učinkovito zaščititi in preprečiti neželene stike s klopi.
Klopi se redko zadržujejo tam, kjer rastejo rastline, kot so žajbelj, sivka ali okrasna ameriška borovnica (Callicarpa americana), zato lahko prostor za sedenje na vrtu ogradite s temi grmovnicami za dodatno naravno zaščito.
Redno vzdržujte trato in okrasno grmičevje
To je še posebej pomembno ob robovih trate, saj so to priljubljena mesta za klope. Odstranjujte odpadlo listje in pokošeno travo tako, da ju odvržete v smeti ali na kompostni kup. Po potrebi lahko vzdolž robov dvorišča uporabite tudi kemična sredstva za odganjanje klopov kot dodatno zaščito.

Uredite podlago
Klopi se izogibajo površin, kot so les in prod, zato ju lahko uporabite kot podlago pod prostorom za sedenje na dvorišču. Idealno je, da je ta prostor na sončni in suhi strani dvorišča, saj klopi raje prebivajo na hladnih in vlažnih mestih. Prav tako se izogibajte postavitvi ležalnikov blizu grmičevja ali poraščenih zidov.
Prod kot meja
Če je vaše dvorišče blizu gozdnega območja, ustvarite zaščitno »mejo« na robovih dvorišča z materiali, kot so lesni sekanci, pesek, žagovina ali lomljen kamen, da preprečite vdor klopov.
Pazite na hišne ljubljenčke
Bodite pozorni na hišne ljubljenčke, ki preživljajo čas na travi in vrtu. Vedno preglejte njihovo dlako, preden vstopijo v hišo, in odstranite vse klope, ki jih najdete. Če imate ali načrtujete hlev za krave ali koze, poskrbite, da bo čim bolj oddaljen od hiše, saj so takšni prostori lahko vir klopov v vašem okolju.

Urednik portala MojPrihranek