V treh korakih pripravite sobne rastline na vroče dni

Experienced female florist using pruning shears for nursing green plants.
Foto: Harbucks iz iStock

S prihodom spomladanskega sonca se začnejo sobne rastline prebujati iz zimskega mirovanja, kar je pravi čas za njihovo osvežitev. Prašni listi in odpadlo listje lahko ovirajo njihovo novo rast, zato jih dobro čiščenje pripravi za živahno prihodnje leto.

Kako pravilno opraviti spomladansko čiščenje vseh sobnih rastlih?

Ocenite situacijo in pripravite rastline

Po zimskih mesecih slabe svetlobe in počasnejše rasti bodo vaše sobne rastline morda videti nekoliko razmršene. Majhna »posteljna glava« je povsem normalna. Začnite tako, da ocenite vsako rastlino, kot bi to storili na vrtu.

Poiščite znake stresa, škodljivcev in bolezni (venenje, šibko ali odmrlo listje, luknje v listih, vidni škodljivci ali lisasto listje). Če nekaj ne izgleda najbolje, izolirajte prizadeto rastlino in poskusite ugotoviti vzrok. V nekaterih primerih je za rešitev stanja dovolj preprosta prha ali odstranitev problematičnih listov.

Odrežite odmrle ali nezdrave dele

Pri obrezovanju uporabite čisti obrezovalni nož ali strižnik (rezila se križajo kot škarje), ki je varnejši za občutljivo rastoče listje. Če je prisotna bolezen, dezinficirajte škarje med rezi in rastlinami z razredčeno raztopino belila.

Obrezovanje nezdravega listja pomaga rastlinam ohraniti in preusmeriti energijo v svežo, zdravo rast. Očistite odpadle ostanke, stare rože in listje, da omogočite prsti dihati in preprečite nastanek plesni ali glivičnih komarjev. Odstranite vse rastline ali stebla, ki so posušena, rjava in hrustljava. Če je del stebla zelen, odrežite nad zelenim listnim vozlom ali listom.

A man takes care of home plants, cuts the leaves close-up.
Foto: Александр Довянский iz iStock

Če je bila vaša rastlina preveč zalivana (lahka napaka pozimi, ko rastline ne rastejo aktivno), se lahko pojavijo porumeneli listi ali kašasta, črneča stebla, kar so klasični znaki gnitja. Listi pogosto najprej porumenijo, nato pa postanejo črni.

Odrežite prizadeta območja tako, da odrežete nad najvišjim zelenim vozlom ali listom. Ne bojte se močnega obrezovanja, saj se številne vrste sobnih rastlin po obrezovanju običajno opomorejo z novo močjo.

Operite rastline, naj se še tako čudno sliši

Za zunanje rastline čistilne deževne prhe pomagajo sprati umazanijo in škodljivce. Sobnim rastlinam lahko pomagate s kopeljo v gobi ali nežnim tušem. Ne glede na to, katero metodo uporabite, ne pozabite umiti obeh strani listov – škodljivci se radi skrivajo in odlagajo jajčeca pod liste in v sklepe, kjer se srečajo s pecljem.

Majhne rastline prestavite pod umivalnik, večje pa pod prho. Če imate dostop do krova, lahko rastlino zunaj polijete s cevjo ali jo pustite stati na dežju v toplih dneh. Prepričajte se, da uporabljate mehko pršilo, ne curka, ki lahko poškoduje občutljive liste.

Rastline, ki so pretežke za premikanje, dajte v veliko kad in jo okopajte z mokro krpo ali gobo. Pojdite počasi in podprite zadnji del lista z dlanjo, da ga ne strgate. Rastline z nežnim ali fino teksturiranim listjem, kot so praproti ali pikčaste rastline, je lažje nekajkrat potopiti v vedro vode, da jih sperete.

Beautiful young woman enjoying leisure time at home, relaxing while watering houseplants
Foto: vladans iz iStock
Žiga Kastelic

SEO urednik

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.