Objava novih vrednosti nepremičnin, ki bodo očitno višje

Picture of Ljubljana, taken from above. Ljubljana is the capital and largest city of Slovenia. It has been the cultural, educational, economic, political, and administrative center of Slovenia since 1991.
Foto: BalkansCat iz iStock

Geodetska uprava RS (Gurs) je danes na podlagi posodobljenih modelov vrednotenja začela vsem nepremičninam v državi določati nove posplošene vrednosti, podatki bodo na portalu Prostor dostopni v prihodnjih dneh. Lastniki bodo pisna obvestila po pošti prejeli do konca meseca, sta danes napovedala pristojno ministrstvo in Gurs.

GURS je z uveljavitvijo nove uredbe o modelih vrednotenja nepremičnin pričel s pripisom posplošene tržne vrednosti devetim milijonom enot vrednotenja po stanju na 1. januar. Zaradi velike količine podatkov in selitve sistema na infrastrukturo državnega računalniškega oblaka pod okriljem ministrstva za digitalno preobrazbo, podatki trenutno še niso javno dostopni. V naslednjih dneh bodo na voljo prek portala Prostor, je na novinarski konferenci povedal državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Miran Gajšek.

Lastniki bodo o novih vrednostih obveščeni s pisnim obvestilom do konca meseca. Če je lastnik v zemljiški knjigi vpisan z EMŠO, bo obvestilo vsebovalo konkretne podatke o nepremičninah. Če je vpisan le naslov, bo obvestilo prispelo nekoliko pozneje. Pravne osebe z več kot 100 enotami bodo prejele QR-kodo s povezavo do podatkov na spletu.

Lastnikom po prejemu obvestila ni treba ukrepati. Pojasnila lahko pridobijo prek klicnega centra (080 10 66) ali e-naslova klicnicenter.gurs@gov.si. Na spletni strani Gursa so objavljeni tudi videi z navodili za dostop do podatkov in razlago vrednotenja.

Nove vrednosti bodo v povprečju višje za približno osem odstotkov

Zakon opredeljuje tudi možnost uveljavljanja posebnih okoliščin, ki vplivajo na vrednost nepremičnine, a niso zajete v uradnih evidencah. Takšne okoliščine so omejene na posamezne lokalne nepremičnine, morajo trajati vsaj eno leto in vplivati na vrednost za najmanj 20 % oz. več kot 200.000 evrov. Primeri vključujejo hude konstrukcijske poškodbe ali ogroženost zaradi plazu. Za uveljavljanje je potrebno predložiti cenitveno poročilo.

GURS je prvi preizkus pripisa po novih modelih izvedel že oktobra 2024. Po besedah generalnega direktorja Tomaža Petka bodo nove vrednosti v povprečju višje za približno osem odstotkov. Vrednostne cone ostajajo nespremenjene, najvišje cene pa so v Ljubljani, na Obali in v Kranjski Gori.

Posplošena skupna vrednost vseh nepremičnin v državi znaša 298 milijard evrov. Podatki se uporabljajo za različne namene, vključno s socialnimi transferji, pri katerih se bodo do konca leta 2026 še naprej upoštevale stare vrednosti.

Modeli vrednotenja se preverjajo na dve leti, ali pogosteje, če se tržne cene spremenijo za več kot 20 odstotkov. Obvestila po pošti bodo tokrat zadnja – v prihodnje bodo podatki dostopni le še prek spletne aplikacije.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.