Zakaj se odločiti za samooskrbo s sončno energijo in na kaj paziti?

Workers building solar panel system on roof of house. Two men installers in helmets carrying photovoltaic solar module outdoors. Alternative, green and renewable energy generation concept.
Foto: anatoliy_gleb iz iStock

V času naraščajočih cen energije in skrbi za okolje se vse več gospodinjstev in manjših podjetij odloča za prehod na samooskrbo s sončno energijo. Gre za energetski model, pri katerem posameznik ali podjetje proizvaja električno energijo za lastne potrebe z mikro sončno elektrarno, ki je priključena na notranjo električno inštalacijo objekta.

Kaj pomeni samooskrba?

Samooskrba pomeni, da sami proizvedemo električno energijo, ki jo potrebujemo, in tako zmanjšamo odvisnost od zunanjih dobaviteljev ter si dolgoročno zagotovimo stabilne stroške elektrike. Tak sistem je posebej primeren za gospodinjske uporabnike in mala podjetja, saj omogoča enostavno integracijo v obstoječe omrežje in infrastrukturo.

Kako deluje sistem?

Samooskrbna sončna elektrarna deluje po t. i. sistemu neto meritev. V praksi to pomeni, da:

  • ko elektrarna proizvede več energije, kot jo porabite, se presežki oddajajo v omrežje;
  • ko elektrarna proizvede manj energije, kot jo potrebujete, elektriko pridobite iz omrežja.

Omrežje tako deluje kot neke vrste shranjevalnik energije – vzpostavlja ravnotežje med proizvodnjo in porabo ter zagotavlja nemoteno oskrbo z elektriko skozi vse leto.

Men technicians mounting photovoltaic solar moduls on roof of house. Builders in helmets installing solar panel system outdoors. Concept of alternative and renewable energy.
Foto: anatoliy_gleb iz iStock

Obračun in merjenje porabe

Pomemben del sistema samooskrbe je način obračunavanja elektrike. Na koncu obračunskega obdobja, ki je konec koledarskega leta, se izračuna razlika med prevzeto in oddano količino električne energije (v kWh). Če ste v letu več proizvedli kot porabili, presežki navadno ne prinašajo dodatnih finančnih koristi, zato je pomembno, da je elektrarna natančno dimenzionirana glede na vaše letne potrebe.

Omejitve in zakonodaja

Samooskrba je urejena z Uredbo o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki določa tudi pomembno pravilo: največja navidezna moč, ki jo sme naprava oddajati v omrežje, znaša 80 % priključne moči objekta. To pomeni, da je treba ob načrtovanju sistema upoštevati zmogljivost električnega priključka vašega doma ali podjetja.

Zakaj se odločiti za samooskrbo in na kaj paziti?

  • Znižanje mesečnih stroškov elektrike
  • Neodvisnost od nihanja cen električne energije
  • Okolju prijazna rešitev brez emisij
  • Dolgoročna naložba v trajnostno prihodnost
  • Možnost izkoristka nepovratnih sredstev in subvencij

Vseeno pa morate biti pozorni na številne podrobnosti. Preden se odločite za vgradnjo mikro sončne elektrarne, je ključno: oceniti svojo povprečno letno porabo elektrike, preveriti priključno moč objekta, izbrati zanesljivega izvajalca z izkušnjami in poskrbeti za ustrezno dokumentacijo in dovoljenja.

Samooskrba s sončno energijo ni le korak proti nižjim stroškom, ampak tudi izraz odgovornosti do prihodnjih generacij. Z naložbo v lastno elektrarno si zagotovite stabilnost, energetsko varnost in hkrati prispevate k zelenemu prehodu.

Več informacij najdete pri E-Projekt.

info@e-projekt.si | Spletna stran

Podjetje E-Projekt se ukvarja s projektiranjem elektroenergetskih objektov ter izvajanjem gradenj na ključ. Izvajamo gradnje vseh vrst obnovljivih virov električne energije, kogeneracije, transformatorske postaje, daljnovode ter nudimo zaščito daljnovodov s sistemom LiSa®.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.